Tidligere Trump-advokat indgår aftale med anklager
Michael Cohen, der er tidligere advokat for Donald Trump, har indgået en særlig aftale med den føderale anklagemyndighed i New York. Foto: Brendan Mcdermid/Reuters
Brendan Mcdermid/Reuters
Michael Cohen har erklæret sig skyldig i en række tiltalepunkter ved en føderal domstol i New York.
Michael Cohen, der er tidligere advokat for Donald Trump, har indgået en særlig aftale med den føderale anklagemyndighed i New York.
Det bekræftede han ved et retsmøde tirsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Cohen erklærede sig blandt andet skyldig i skattesvindel og svindel med midler i forbindelse med valgkampen. Han erkendte også, at han havde givet forkerte oplysninger til et pengeinstitut.
Ifølge AP afsiges dommen 12. december. Her risikerer Cohen fire til fem års fængsel.
Cohen var tidligere Trumps personlige advokat og en loyal støtte for præsidenten. Han har engang sagt, at han "ville tage en kugle" for Trump. Men Cohen siger nu, at "familie og fædreland kommer først".
Anklagemyndigheden har undersøgt Cohens rolle i de store udbetalinger af penge til den tidligere pornostjerne Stormy Daniels, som fik betaling for at tie stille om, at hun angiveligt har haft sex med præsidenten.
Cohen havde tidligere indgående kendskab til meget, der foregik i Trumps nærmeste kreds.
Cohen har tidligere hævdet, at Trump kendte til et kontroversielt møde, der fandt sted i Trump Tower i juni 2016. Det oplyste CNN i sidste måned.
Dengang mødtes Trumps søn, Donald Trump Jr., med en russisk advokat for at skaffe belastende oplysninger om den demokratiske modkandidat, Hillary Clinton, under præsidentvalgkampen.
Cohens vidneudsagn har stor betydning den igangværende efterforskning, som ledes af tidligere FBI-chef Robert Mueller.
Trump sagde mandag, at han er bange for, at hans udtalelser i forbindelse med en eventuel afhøring i Robert Muellers Ruslands-undersøgelse vil blive brugt imod ham.
- Selv hvis jeg siger sandheden, så gør det mig til en løgner. Det går ikke, siger præsidenten blandt andet.
Dermed er præsidenten helt på linje med sin advokat - tidligere New York-borgmester Rudy Giuliani.
Giuliani advarede i weekenden Trump mod at forklare sig under ed på grund af faren for at "gå i en fælde og begå mened".
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker