De amerikanske olieselskaber risikerer at skulle aflevere en større del af deres overskud til den amerikanske stat.
Republikaneren John Boehner, leder af Repræsentanternes Hus, åbnede mandag op for en mulig reduktion af de begunstigelser, olieselskaberne nyder godt af.
Boehners udtalelser kommer på et tidspunkt, da selskaberne skovler penge ind som følge af den høje pris på olie samtidig med, at de amerikanske statsfinanser er i en sørgelig forfatning.
- Det (støtteordningerne, red) er helt sikkert noget, vi bør kigge nærmere på, siger Boehner i et interview med tv-stationen ABC.
- Vi befinder os i en periode med lavvande i den føderale regerings indtægter. De (olieselskaberne, red) bør betale deres fair andel.
Boehner advarer dog om, at han kræver konkret besked om effekten på arbejdsmarkedet af eventuelt lavere tilskud til olieselskaberne.
- Jeg ønsker ikke at høre på en masse politisk retorik. Jeg ønsker at få klar besked om, hvilken betydning det vil få for jobskabelsen her i landet, siger han.
Ifølge et forslag fra præsident Barack Obama kan staten spare omkring 50 milliarder dollar (cirka 230 milliarder kroner) over de næste ti år ved en ændring af støtteordningerne til olieselskaberne.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned