Timelang Taliban-belejring nær spansk ambassade slutter
Fire afghanske politifolk og to spansk betjente er dræbt efter angreb ved spansk ambassade i Kabul.
Mindst fire afghanske politifolk og to spanske betjente meldes dræbt efter en flere timer lang belejring nær den spanske ambassade i Kabul. Belejringen sluttede tidligt lørdag.
- Fire afghanske politifolk, to udlændinge og fire attentatmænd blev dræbt i terrorangrebet i Kabul, siger Fraidoon Obaidi, der er chef for efterforskningsafdelingen ved kriminalpolitiet i Kabul, til AFP.
Oplysningerne om de dræbte spanske politifolk bekræftes af den spanske regering.
Angrebet begyndte, da en bilbombe ramte myldretiden fredag aften i Sherpur-distriktet i den centrale del af hovedstaden Kabul.
Efterfølgende opstod der skyderi, da sikkerhedsfolk tog kampen op mod gerningsmændene.
Ifølge en talsmand fra regeringen blev den sidste af de i alt fire gerningsmænd dræbt i de tidlige timer af lørdag.
Taliban har siden sagt, at gruppen stod bag angrebet, der var målrettet et gæstehus for udenlandske besøgende.
Under angrebet blev personalet på Spaniens ambassade i Kabul sendt ned i en beskyttelsesbunker, mens der var skudvekslinger udenfor.
Et lokalt hospital har oplyst, at mindst syv afghanere er såret efter angrebet og nu er indlagt efter skyderierne og bilbomben.
Området, hvor angrebet fandt sted, er ifølge det tyske nyhedsbureau dpa et ambassadekvarter, hvor der også bor højtstående politikere, og en stribe internationale organisationer har kontorer.
Angrebet kommer efter en blodig 27-timers Taliban-belejring af Kandahars lufthavn tidligere på ugen.
De militante kampe sker til trods for, at vinteren lige nu har ramt Afghanistan og Kabul, hvilket plejer at lægge en dæmper på kampene.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde