Titusinder protesterer i Minsk efter valg

Titusindevis af mennesker er gået på gaden i hovedstaden Minsk i Hviderusland for at protestere mod den hviderussiske præsident, Alexander Lukasjenko. Det sker efter lukningen af valglokalerne ved søndagens præsidentvalg.

Oppositionskandidaten Andrej Sannikov sagde i en tale til demonstranterne på Uafhængighedspladsen, at "Lukasjenkos diktatur" vil falde, mens sikkerhedsagenter opfordrede demonstranterne til at gå hjem.

- Det er her Hviderusland opnåede dets uafhængighed i 1991, og i dag er det her, at Lukasjenkos diktator vil falde, sagde Sannikov.

Demonstranterne trodsede advarsler fra Lukasjenko ved at møde op ved den store demonstration, hvor blev vinket med EU-flag og råbt slogans som "For Friheden" og "Ned med Gulag".

Tidligere var en mindre demonstration blevet opløst af politiet, som slog en af de ni præsidentkandidater bevidstløs under gadekampene.

/ritzau/AFP

Kæmpedemonstration mod præsident Alexander Lukasjenko efter søndagens valg.

Offentliggjort Sidst opdateret