Titusinder støtter homorettigheder i Paris

Den franske hovedstad, Paris, lagde asfalt til, da titusinder af mennesker søndag gik på gaden for at vise deres støtte til den franske regerings planer om at tillade ægteskab og adoption for homoseksuelle par.

Offentliggjort Sidst opdateret

Arrangørerne siger, at omkring 400.000 mennesker deltog, mens politiet sætter tallet til 125.000.

En moddemonstration for to uger siden tiltrak imidlertid flere mennesker. Her deltog op mod en million mennesker, siger arrangørerne, mens politiet satte tallet til 340.000 - et usædvanligt højt antal, selv for de demonstrationslystne franskmænd.

- Der er en stor forskel på dagens march og den for to uger siden, nemlig at denne demonstration drejer sig om broderskab, ikke om had, siger borgmesteren i Paris, Bertrand Delanoe, som selv er åbent homoseksuel.

På tirsdag indleder det franske parlament en to uger lang debat om de planlagte lovændringer.

Lørdag viste en meningsmåling, at andelen af franskmænd, der støtter homoseksuelles ret til ægteskab, er steget fra 60 til 63 procent i løbet af december og januar, selv om der har været flere demonstrationer mod regeringens planer om en lovændring på området.

/ritzau/Reuters