To franske journalister dræbt i gidselaffære i Mali
To franske journalister, som tidligere lørdag blev meldt taget til fange af militante i Mali, er siden blevet dræbt.
Det bekræfter det franske udenrigsministerium ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Lørdag kom det frem, at de to journalister Ghislaine Dupont og Claude Verlon fra den franske radiostation RFI var blevet taget som gidsler i den nordlige del af det afrikanske land.
- Klokken var et om eftermiddagen, da Ghislaine Dupont og Claude Verlon blev taget som gidsler af bevæbnede mænd. RFI har ikke hørt fra dem siden, sagde radiostationen RFI i en udsendelse lørdag.
De to journalister blev taget af militante, efter at de havde interviewet et medlem af en oprørsgruppe i det afrikanske land.
De to journalister havde interviewet Ambeiry Ag Rhissa fra en separatistisk oprørsgruppe, da alle tre blev overrasket af en turbanklædt mand, som rettede en pistolmunding mod Rhissa og bad ham gå væk.
Gidseltagningen skete få dage efter, at fire franske gidsler, som blev taget i Niger af al-Qaedas nordafrikanske gren i 2010, blev løsladt.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker