To skudt efter angreb mod politistation i Istanbul
Tyrkisk politi har skudt to bevæbnede gerningsmænd, der angreb politistation i Istanbul. En meldes dræbt.
Tyrkisk politi har skudt to bevæbnede personer, der forsøgte at angribe politiets hovedkvarter i Istanbul, rapporterer tv-stationen CNN Türk.
En kvinde, som var bevæbnet med både en bombe og et håndvåben, meldes dræbt i forbindelse med skyderiet.
- Et væbnet angreb var rettet mod vores politiafdeling i Istanbul, siger Istanbuls guvernør, Vasip Sahin.
- En kvindelig terrorist med en bombe og en pistol blev dræbt i sammenstødet, tilføjer han.
En betjent blev lettere såret i angrebet.
Det lykkedes en mandlig medgerningsmand at stikke af, selv om han var såret, oplyser guvernør Sahin til tyrkiske medier.
Ifølge tv-stationerne CNN Türk og NTV blev den sårede mand senere anholdt af politiet, men det er ikke umiddelbart bekræftet af ordensmagten.
Skyderiet ved politistationen kommer dagen efter, at to medlemmer af den forbudte venstreradikale gruppe DHKP-C tog statsadvokat Mehmet Selim Kiraz som gidsel i en retsbygning i Istanbul.
Både statsadvokaten og de to gidseltagere blev dræbt, da politiet sent tirsdag aften stormede bygningen i et forsøg på at befri ham.
Onsdag anholdt tyrkisk politi i flere forskellige byer omkring 30 formodede medlemmer af det marxistiske DHKP-C, der betragtes som en terrorgruppe.
Politiet i Istanbul er i højt beredskab efter tirsdagens gidseltagning.
Det er ikke umiddelbart klart, om der er en forbindelse mellem tirsdagens gidseltagning og angrebet mod politiets hovedkvarter i Istanbul.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet