Tøjgigant lukker butikker i Sydafrika efter protester
Efter protester og vandaliseringer af flere af H & M's butikker i Syadfrika butikker, har tøjkæden valgt midlertidigt at lukke alle butikker i landet. Her en lukket H & M i et shoppingcenter i Johannesburg. Foto: Scanpix/Wikus De Wet
Scanpix/Wikus De Wet
H&M-butikker i Sydafrika er blevet vandaliseret, og tøjkæden har derfor valgt at lukke alle butikker i landet.
Der er udbrudt protester i Sydafrika lørdag over en omstridt reklame, der er beskyldt for at være racistisk, fra den svenske tøjgigant Hennes & Mauritz (H&M).
Flere af tøjkædens butikker i landet - blandt andet i Johannesburg - er blevet vandaliseret, skriver det svenske nyhedsbureau TT og SVT.
Protesterne begyndte, efter at oppositionspartiet De Økonomiske Frihedskæmpere (EFF) havde opfordret til det.
På grund af vandaliseringerne har tøjkæden besluttet midlertidigt at lukke alle butikker i Sydafrika lørdag.
- Personalets og vores kunders sikkerhed er det vigtigste for os, og vi har lukket samtlige af vores butikker i Sydafrika på grund af de igangværende protester.
- Vores personale på stedet overvåger situationen nøje, skriver H&M i en pressemeddelelse ifølge TT.
Der er lørdag eftermiddag ingen meldinger om tilskadekomne, skriver SVT.
Den omstridte reklame, som er årsag til protesterne, viser en model, en sort dreng, iført en grøn trøje. På trøjen står teksten "coolest monkey in the jungle" - den sejeste abe i junglen.
Reklamen er blevet kritiseret internationalt. Den amerikanske basketballstjerne LeBron James, der har flere end 30 millioner følgere på sociale medier, har blandt andet ifølge TT kritiseret den.
Tøjkæden har siden undskyldt og trukket annoncen tilbage.
Mandag meldte tøjkæden ud, at "billedet nu er fjernet fra alle H & M's salgssteder, og vi undskylder oprigtigt for enhver, som måtte føle sig ramt".
Reklamen bliver i stedet videreført med hvide børn.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker