Tornadoer jævner amerikansk by med jorden

Dødstallet i Indiana er 14, derudover har 12 mennesker i Kentucky mistet livet og én enkelt i Ohio. Det bringer det samlede dødstal for de tre stater op på 27.

- Jeg er forbløffet over både den uforudsigelighed og vildskab, som de har ramt os med, siger Mitch Daniels, Indianas guvernør, til CNN.

- Vi har lært, at uanset hvor godt vi prøver at forberede os, er der grænser for, hvad vi som dødelige kan gøre, siger han.

Stormene og tornadoerne har medført omfattende skader især i den sydlige del af staten.

Og redningsmandskab i Clark County, Indiana, har fredag haft travlt med at udbedre de mange skader efter stormen og tornadoerne. Veje er blokeret af væltede træer, og telefonlinjer er ude af drift.

- Der er rapporter om, at Marysville er væk, siger Chuck Adams, som er talsmand, om en lille by nær grænsen til nabostaten Tennessee.

- Jeg kan ikke bekræfte nogen af oplysningerne om skader der - lige nu prøver vi bare at koncentrere os om de mere befolkede områder, siger han.

Fredagens dødsfald kommer efter, at en række barske vinterstorme har udløst en række tornadoer, der har skabt omfattende ødelæggelser i flere stater i USA de seneste dage.

Tidligere på ugen omkom mindst 12 mennesker i Midtvesten. Hjem er blevet smadret, biler blevet smidt i søer, træer revet op og butikker forvandlet til murbrokker.

Byen Harrisburg i Illinois, der har 9000 indbyggere, er en af de hårdest ramte. Her er seks mennesker omkommet.

USA's meteorologer havde fredag modtaget meldinger om 74 tornadoer i syv forskellige stater. Dermed har der i alt været 126 tornadoer i løbet af ugen.

Omkring 545 mennesker mistede livet på grund af tornadoer i 2011. Det er det højeste antal siden 1936 og det tredjehøjeste nogensinde.

/ritzau/AFP

Tornadoernes hærgen gennem den centrale del af USA har kostet 27 mennesker livet i tre stater, mens en lille by er helt jævnet med jorden. Det skriver AP ifølge mediet newsday.com.

Offentliggjort Sidst opdateret