Efterforskere mener, at der er solide beviser for, at Nordkorea har sænket et sydkoreansk marinefartøj tidligere i år. Sydkoreas præsident varsler nye sanktioner mod nabolandet mod nord.
Civile og militære sydkoreanske efterforskere har gransket hændelsen i samarbejde med eksperter fra USA, Storbritannien og Sverige. De konkluderer, at det var en nordkoreansk torpedo affyret fra en ubåd, der sænkede det sydkoreanske marinefartøj Cheonan.
- Der er ingen anden sandsynlig forklaring, hedder det i efterforskningsrapporten, der torsdag blev offentliggjort i Sydkorea.
Den sydkoreanske præsident, Lee Myung-bak, varsler nye tiltag mod Nordkorea.
- Gennem internationalt samarbejde må vi få Nordkorea til at indrømme, hvad de har gjort, siger Lee i en samtale med den australske statsminister Kevin Rudd.
46 mennesker blev dræbt, da Cheonan gik ned.
De nordkoreanske myndigheder afviser at have sænket skibet. Påstanden er frit opfundet, hedder det i en udtalelse fra det nordkoreanske nyhedsbureau Yonhap. FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, kalder rapporten, der giver Nordkorea skylden for at have sænket sydkoreanske Cheonan, for meget bekymrende.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker