Tre dræbt under japansk superstorm
Store dele af Japan er torsdag ramt af voldsom regn, som har ført til mudderskred og floder, der løber over deres bredder.
Selvom stormen Neoguri er løjet af i styrke, er tre personer blevet dræbt under dens hærgen.
Neoguri var i første omgang kategoriseret som en supertyfon, men betegnes nu, mens den indtager en af Japans hovedøer, som en tropisk storm. Der bliver dog fortsat målt vindstød på op til 126 kilometer i timen.
Den voldsomme nedbør har ført til hundredvis af aflyste fly- og togafgange, mens skoler i området er lukket. Hundredtusinder er tidligere blevet evakueret på grund af stormen.
Blandt de dræbte er en 12-årig dreng, som sent onsdag blev offer for et mudderskred på en bjergside i byen Nagiso i den centrale del af Japan.
- Først troede jeg, det var et jordskælv. Så begyndte huset at blive fyldt med mudder. Jeg holdt fast i en søjle med alle mine kræfter, fortæller en beboer til nationalt tv.
Omkring 50 personer er kommet til skade på grund af stormen - de fleste efter fald, hvor vinden har blæst dem omkuld.
Stormen ventes at aftage yderligere i styrke.
- Risikoen for voldsomme vindstød forsvinder, men regn vil fortsat være et problem mange steder, oplyser Japans meteorologiske institut.
- Nogle steder kan få op til, hvad der svarer til en måneds regn i løbet af de næste 24 timer, lyder det.
Mellem to og fire tyfoner går årligt i land i Japan. Det er dog usædvanligt med en voldsom storm på denne tid af året.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned