Tre israelske teenagere er forsvundet på Vestbredden
Israelske soldater har indledt en massiv eftersøgning af tre israelske teenagere, der torsdag forsvandt på det besatte område Vestbredden, oplyser israelsk militær.
En af teenagerne er angiveligt amerikansk statsborger.
- Styrker er lige nu i gang med en omfattende mission for at lokalisere disse personer, oplyser militæret i en erklæring.
Israelerne bevæger sig fra hus til hus og har afspærret flere veje.
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, har i en erklæring oplyst, at Israel holder præsidenten for Det Palæstinensiske Selvstyre, Mahmoud Abbas, ansvarlig for de tres sikkerhed.
Den udmelding møder dog hård kritik fra talsmanden for de palæstinensiske sikkerhedsstyrker på Vestbredden, Adnan al-Dmairi.
- Tre bosættere er savnet, hvorfor er det palæstinensernes skyld? Vi har intet at gøre med det. Hvis en naturkatastrofe rammer Israel, er vi så også ansvarlige for den? Det er vanvittigt og uacceptabelt. Vi har ingen kendskab til det, siger han.
Militæret har ikke oplyst navnene på de forsvundne, men avisen Haaretz skriver, at der er tale om to på 16 år og en på 19 år. Ifølge lokale medier er en af dem amerikansk statsborger, og USA's ambassadør er derfor blevet underrettet.
Ifølge medierne forsvandt de tre unge mennesker, da de var på vej hjem fra et religiøst seminar i den jødiske bosættelse Gush Etzion nord for Hebron.
Palæstinensiske militante har tidligere sagt, at de ville kidnappe israelere.
I 2013 blev en israelsk soldat bortført og dræbt af palæstinensere på Vestbredden, mens 1027 palæstinensiske fanger blev frigivet i 2011 i bytte for en tilfangetaget israeler.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker