Tre kenyanske mænd af somalisk oprindelse er blevet sigtet for drab og terrorisme i forbindelse med bombeattentater, der kostede 76 mennesker livet i Ugandas hovedstad, Kampala. Det oplyser ugandiske retskilder.
Den somaliske oprørsgruppe al-Shabaab har taget skylden for attentaterne 11. juli, der var rettet mod menneskeskarer, der på storskærme i Kampala fulgte finalen i VM i fodbold.
Hussein Agad, 27, Mohammed Adan Abdow, 25, og Idris Magond, 42, er sigtet for 76 tilfælde af drab, 10 tilfælde af drabsforsøg og terrorisme. De tre blev fredag aften fremstillet for en domstol i Nakawa, øst for Kampala.
Efter retsmødet blev de tre sigtede bragt til det stærkt sikrede Luzira-fængsel, hvor de skal blive frem til det næste retsmøde 27. august. Bliver de tre kendt skyldig i sigtelserne, risikerer de dødsstraf.
Al-Shabaab kæmper for at styrte Somalias regering, der bliver støttet af 6000 fredsbevarende soldater fra Uganda og Burundi.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet