Tre libyske soldater dræbt i Benghazi
Mindst tre soldater er blevet dræbt, efter at specialstyrker tidligt lørdag kom i kamp med bevæbnede aktivister i Libyens østlige havneby Benghazi, oplyser hæren i det nordafrikanske land.
Den midlertidige leder af Libyens hær advarer om, at der er risiko for et "blodbad", efter at uroen er flammet op på ny i byen.
Der lød tidligt lørdag eksplosioner og skudsalver nær specialstyrkernes hovedkvarter tæt på byens centrum, siger en AFP-reporter og flere øjenvidner.
Ifølge specialstyrkernes Facebook-side havde soldater være i ildkampe med en "lovløs" gruppe. To soldater blev såret under kampene.
Kampene blev ifølge militæret fremtvunget af aktivister, der fredag tvang en brigade af tidligere oprørere væk fra deres base i Benghazi.
Stabschefen i den libyske hær, Yussuf al-Mangush, fratrådte sidste weekend sin post, efter at hårde kampe i Benghazi kostede mindst 30 blev dræbt.
Kampene brød ud, da demonstranter i protest mod militsfolks hærgen gik til angreb på brigaden Libya Shield. De krævede en opløsning af de bevæbnede militser, som næsten to år efter Muammar Gaddafis fald endnu huserer i det nordafrikanske land.
På det seneste har vreden været stigende mod militserne, som bliver støttet af regeringen. Regeringen benytter nogle af oprørsmilitserne, fordi den endnu ikke har kontrol over alle dele af landet.
Regeringen har valgt at håndtere militserne på to måder. De militser, som opererer uden tilladelse, opløses. Men samtidig har regeringen valgt at støtte nogle af de mest magtfulde grupper, som har fået officiel tilladelse til at operere i landet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker