Tre raketter affyret mod politi-hovedkvarter i Ankara

Politiets hovedkvarter i den tyrkiske hovedstad, Ankara, er fredag aften blevet udsat for et større raketangreb, oplyser Tyrkiets indenrigsminister Muammer Güler.

Offentliggjort Sidst opdateret

To af raketterne ramte ifølge indenrigsministeren to bygninger, der huser det nationale politidirektorat i bydelen Dikmen. En tredje raket ramte jorden ved angrebet, hvor ingen er kommet noget til, siger Güler.

Ifølge tyrkiske medier er der ingen meldinger om døde eller sårede, og de bringer billeder af overfladiske skader.

Dikmen har de seneste måneder været skueplads for demonstrationer mod premierminister Recep Tayyip Erdogans regering.

To mænd er ifølge den tyrkiske avis Habertürk observeret på flugt fra stedet, og politiet har indledt en eftersøgning af dem.

Indenrigsminister Güler siger, at politiet har fundet et raketstyr i nærheden af stedet, hvor der også blev fundet materiale, der peger i retning af en ulovlig organisation. Tv-stationen NTV rapporterer dog, at det endnu er uvist, hvem der står bag angrebet.

Både venstreekstremister, islamister og kurdiske oprørere har tidligere stået bag angreb i tyrkiske byer.

/ritzau/Reuters