To mænd og en kvinde blev søndag dræbt, efter de faldt 15 etager ned fra en boligblok i Glasgow i Skotland.
De tre personer var ifølge naboerne asylansøgere fra Kosovo, og begik alle selvmord, efter at de havde fået at vide, at de ville blive udvist af landet.
- Jeg mener, at de havde fået at vide, at de (myndighederne, red.) kom tilbage efter dem, siger Elaine Sandford, der bor i boligblokken.
- Det er forfærdeligt. Jeg ringede til receptionisten, som ikke kunne sige mere, end at tre mennesker havde kastet sig ud fra altanen, siger en anden beboer, Elizabeth Nielson.
Myndighederne har ikke bekræftet identiteten på de dræbte, men oplyser, at det umiddelbart ikke ser ud til, at der ligger en forbrydelse bag.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde