Lousianas kystområder risikerer at blive ramt en tropisk storm, der kan stå i vejen for den endelige forsegling af olieudslippet i Den Mexicanske Golf.
Amerikanske meteorologer fra The National Hurricane Center vurderer, at der er 50 procents risiko for, at der vil blæse en tropisk storm ind over kysten i løbet af det næste døgn eller to.
Stormen kan tvinge BP til at genåbne den 75 ton tunge tragt, der blev placeret over den ødelagte oliekilde på bunden af Den Mexicanske Golf den 13. juli. Tragten vakte forsigtig optimisme hos BP og den amerikanske regering, da det var første gang, det lykkedes at stoppe olieudslippet helt.
Men den dystre vejrudsigt får optimismen til at blegne. For vejrforholdene vil gøre det umuligt for ingeniørerne at holde øje med den midlertidige prop. Vigtigst af alt bliver de forhindret i at se, om tragten skaber et så højt tryk inde i oliebrønden, så der skabes endnu en læk.
Desuden vil stormen gøre det umuligt at indsamle olie og umuligt at fortsætte arbejdet med at lukke hullet for bestandigt. Og dermed kan BP blive nødt til at genåbne oliebrønden.
- Vi bliver nødt til at holde et meget vågent øje med vejret nu og justere vores planer undervejs, siger BP's vicepræsident, Kent Wells.
Hvis stormen for alvor begynder at rase, kan det sætte oprydningsarbejdet på standby.
- Bliver vi nødt til at evakuere området, kan vores arbejde bliver forsinket mellem 10 til 14 dage, siger lederen af myndighedernes indsats i Golfen, Thad Allen.
BP har ellers håbet, at olieudslippet vil være stoppet helt den 13. august
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet