Trump-administrationen kan spare billion ifølge Musk
I en samtale på det sociale medie X fortæller rigmanden Elon Musk, at der arbejdes på at lukke USAID, som er det amerikanske agentur for udviklingsbistand. (Arkivfoto). Foto: Chip Somodevilla/Ritzau Scanpix
Som en del af en større sparerunde vil Musk og Trump lukke agenturet for udviklingsbistand, USAID.
Forretningsmanden Elon Musk sagde tidligt mandag, at der arbejdes på at lukke USAID, som er det amerikanske agentur for udviklingsbistand.
Han vurderer, at Trump-administrationen kan skære en billion dollar af underskuddet på det amerikanske statsbudget næste år.
Det sagde han i en samtale på det sociale medie X, som Musk selv ejer. Her deltog blandt andet de republikanske senatorer Joni Ernst og Mike Lee.
Musk er blevet udpeget af Donald Trump til at lede et panel, der skal finde føderale omkostningsbesparelser under navnet Kontoret for Regeringens Effektivitet (Doge).
Ifølge Musk mener Trump også, at USAID skal lukkes ned.
Donationerne fra USAID går til udenlandsk støtte. Det er verdens største enkeltdonor, og i 2023 udbetalte USAID 72 milliarder dollar.
Midlerne går eksempelvis til at dække kvinders sundhed i konfliktramte områder, antikorruptionsarbejde og adgang til rent vand.
42 procent af al humanitær bistand sidste år blev ifølge en FN-opgørelse leveret af USAID.
Nogle af de programmer, der risikerer at blive elimineret, er felthospitaler i thailandske flygtningelejre, rydning af landminer i krigszoner og medicin til behandling af millioner, der lider af HIV og andre sygdomme.
Som en del af Donald Trumps "America first"-politik har han beordret en "global fastfrysning" af det meste af USA's udenlandsbistand.
Søndag rapporterede Reuters, at Trump-administrationen havde fjernet to højtstående sikkerhedsembedsmænd ved USAID.
Det skete efter, at de to havde forsøgt at forhindre repræsentanter fra Doge i at få adgang til begrænsede dele af bygningen.
I samtalen på X hævdede han også, at "professionelle udenlandske svindelnetværk" stjæler store summer ved at udgive sig for at være amerikanske borgere.
Musk forklarede ikke, hvordan han nåede frem til, at Trumps administration kan nå op til en billion dollar i besparelser.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned