Trump afviser at omstridt rådgiver er racist
Trumps nyudnævnte chefstrateg og nære rådgiver, Stephen Bannon, er ikke racist, mener den kommende præsident. Foto: AP/Evan Vucci
AP/Evan Vucci
I et interview med New York Times tager Trump afstand fra den højreorienterede alt-right-bevægelse.
USA's kommende præsident, Donald Trump, afviser, at hans nye chefstrateg, Stephen Bannon, skulle være racist.
Samtidig tager han afstand fra den såkaldte alt-right-bevægelse i et interview med New York Times.
- Hvis jeg troede, at han var racist eller alt-right, ville jeg overhovedet ikke overveje at ansætte ham, siger Trump om sin kommende chefstrateg.
Alt-right er en forkortelse af "alternativ-højre" og forbindes med en politisk bevægelse i USA, der blandt andet kæmper for at bevare "hvid identitet".
Demokrater, borgerrettighedsorganisationer som Rådet for Amerikansk-Islamiske Relationer og selv en række republikanere kritiserer Trump for at have valgt den stærkt højreorienterede Stephen Bannon som sin chefstrateg.
Kritikerne siger, at Trump dermed lukker en racist, antisemit og fortaler for hvidt overherredømme ind i Det Hvide Hus.
Bannon blev hentet ind i Trump-valgkampen sidst på sommeren fra det højreradikale Breitbart News. Det er et medie, der har fremmet alt-right-bevægelsen.
Breitbart News beskrives af amerikanske medier som eksempelvis radiostationen NPR for at være en løs gruppering af racister, nynazister, antisemitter og folk, der arbejder for hvidt overherredømme i USA.
Under Trumps besøg på New York Times tirsdag spurgte avisens redaktør Dean Baquet den kommende præsident, om han synes, at han har bidraget til at styrke alt-right-bevægelsen.
- Det tror jeg ikke. Det er ikke en gruppe jeg ønsker at styrke. Hvis de er styrket, vil jeg se på det og finde ud af hvorfor, svarede Trump.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker