Trump Jr. afviser at have talt med sin far om russer-møde
Donald Trump Jr. siger, at mødet med russerne var spild af tid, og det derfor aldrig var nødvendigt at fortælle sin far om mødet. Foto: /ritzau/AP/Richard Drew
/ritzau/AP/Richard Drew/arkiv
Mødet mellem russerne og Trump Jr. var spild af tid, mener præsidentens ældste søn.
Donald Trumps ældste søn, Donald Trump Jr., siger i et interview med tv-kanalen Fox News, at han ikke talte med sin far om det omdiskuterede møde med russiske kilder i juni 2016.
Formålet med mødet var at skaffe oplysninger om Hillary Clinton, der kunne skade den demokratiske kandidats kampagne op til præsidentvalget.
- Der var intet at fortælle. Det var ikke andet end 20 spildte minutter, hvilket er en skam. I bagklogskabens lys ville jeg nok have gjort tingene en smule anderledes, siger han i interviewet.
- For mig var dette research på vores modstandere. De havde noget, som måske var mere konkrete beviser på alle de historier, man havde hørt om. Historier, der formentlig ikke var blevet belyst i flere år, så jeg tænkte, at jeg ville høre mere om dem, siger han.
- Men det førte seriøst ingen vegne, og det var ret tydeligt, at det ikke var det, som mødet handlede om, siger sønnen uden at adressere, hvad der så blev talt om.
Donald Trumps søn har valgt at lægge en korrespondance af e-mails frem i forlængelse af de seneste dages spekulationer om et møde sidste år mellem ham og en russisk advokat.
Offentliggørelsen kom i kølvandet på, at avisen New York Times i detaljer kunne omtale en række e-mails, der var gået forud for mødet.
På Twitter har Donald Trump Jr. offentliggjort det, han omtaler som hele ordudvekslingen med pr-manden Rob Goldstone om mødet.
Goldstone arrangerede mødet mellem præsidentens ældste søn, som arbejdede på Donald Trumps kampagnehold, og den russiske advokat Natalia Veselnitskaja.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned