Trump kalder skolelukninger for forfærdelig beslutning
Trump har tidligere truet med at skære i føderal støtte til skoler, som ikke åbner til efteråret. Det står dog ikke klart, hvordan støtten vil blive tilbageholdt. Foto: Jonathan Ernst/Reuters
Jonathan Ernst/Reuters
Genopblussen af coronavirus i Californien fører til skolelukninger i efteråret, som Trump er meget imod.
Skolelukninger i Californien under det nylige coronaudbrud er en "forfærdelig beslutning".
Sådan lyder det natten til onsdag dansk tid fra USA's præsident, Donald Trump, i et interview med CBS News.
De største skoledistrikter, San Diego og Los Angeles, har besluttet, at elever skal undervises hjemmefra, mens coronavirus er blusset op i delstaten.
Eleverne skulle være begyndt i skole i august, men det sker ikke, og den beslutning er præsidenten uenig i.
- Jeg ville fortælle forældre og lærere, at de skulle finde en ny person, der står for den beslutning, for det er en forfærdelig beslutning, siger Trump.
Skolerne tilbyder online-undervisning i det nye skoleår.
Men det kan have voldsomme konsekvenser at holde folk hjemme, mener præsidenten.
- Børn og forældre dør også af den slags traumer, siger Trump.
- De dør, fordi de ikke kan gøre det, de gør. Mødre kan ikke gå på arbejde, for lige pludselig skal de blive hjemme og passe på deres barn. Det gælder også fædre.
Både delstaterne Texas og Californien har meldt om rekordhøje smittestigninger tirsdag lokal tid.
I Californien er der i alt 2103 indlagte coronapatienter.
Trump har hidtil været tilbageholdende med at bakke op om de påbud om mundbind, som flere guvernører har udstedt.
Men han sagde også i interviewet med CBS, at amerikanere kan tage mundbind på, "hvis det er nødvendigt".
Flere amerikanske skoledistrikter har stået med den svære beslutning at afgøre, om undervisningen skulle begynde igen, eller om de skulle anvende online-undervisning, der har været udskældt blandt forældre, som kalder det ineffektivt.
Trump har sagt, at skoledistrikter, som ikke lader børn vende tilbage efteråret, vil få skåret i støtten eller få frataget deres skatteundtagelser.
Det står ikke klart, hvordan støtten vil blive tilbageholdt. De fleste skoler på lavere klassetrin i USA er hovedsageligt finansieret af lokale og ikke føderale midler.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker