Trumps arbejdsminister havde illegal hushjælp ansat

Donald Trumps kommende arbejdsminister er kommet i problemer efter afsløring om familiens illegale hushjælp.

Offentliggjort Sidst opdateret

Andrew Pudzer, som præsident Donald Trump har valgt som sin arbejdsminister, kan få problemer med at blive godkendt af det amerikanske senat, efter netmediet Huffington Post har afsløret, at han har haft en illegal indvandrer ansat som hushjælp.

I en udtagelse mandag forsvarede Pudzer sig og sagde, at ham og hans kone ikke vidste, at hushjælpen opholdt sig ulovligt i landet.

- Da jeg fandt ud af, at hun var illegal, afbrød vi straks hendes ansættelse og tilbød at hjælpe hende med at få opholdstilladelse, siger Andrew Pudzer.

Trump lovede under valgkampen, at han ville udvise de millioner af illegale indvandrere, der opholder sig i USA.

Udnævnelsen af Pudzer har tidligere skabt protester fra demokraterne i senatet, efter han åbent har kritiseret en overtidsregel indført under Barack Obama.

Andrew Pudzer har også stillet sig kritisk over for at hæve mindstelønnen til 15 dollar i timen. Det vi blandt andet ske i staten New York i slutningen af 2018.

Pudzer er ikke den første minister udvalgt af Trump, der er blevet afsløret i at have illegal hushjælp.

Wilbur Ross, der er handelsminister, sagde, at han for nylig havde fyret en hushjælp, der ikke kunne fremvise en opholdstilladelse, da han blev indsat i sidste måned.

Det skabte ikke problemer for Wilbur Ross, men den senatetskomité, der skal godkende Pudzer, vil ikke umiddelbart fastlægge en høring, der er nødvendig, inden han kan blive godkendt.

Ifølge politiske eksperter kan det betyde, at Pudzer er i problemer.

Tidligere har andre kandidater til ministerposter måtte trække sig efter lignende afsløringer.

Det skete blandt andet for Linda Chavez, George W. Bushs kandidat til posten som arbejdsminister i 2001, og Zoe Baird, Bill Clintons kandidat til justitsministerposten i 1993.