Trumps påstande om brande i Los Angeles

Offentliggjort Sidst opdateret

USA's kommende præsident, Donald Trump, har blandt andet sagt:

* Guvernør Newsom har "afvist at underskrive en erklæring om genetablering af vand". Det ville i givet fald kunne føre masser af vand til brændende områder. I stedet prioriteres vand til små fisk over vand for at slukke brande.

Newsom siger, at der ikke findes sådan et dokument. Det er "ren fiktion".

* Trump siger, at der ikke er vand i brandhanerne.

Myndighederne er blevet kritiseret, fordi nogle brandhaner løb tør for vand. De har forklaret, at alle reservoirer og vandtanke var fyldt op før branden. Men på grund af brandens omfang blev der brugt så meget vand, at trykket ikke kunne opretholdes til brandhaner i højdedrag i Palisades-området.

* Trump har sagt, at der ikke er penge i Fema, som er regeringens agentur til at hjælpe i katastrofer.

Femas midler blev hurtigt brugt i oktober efter orkanen Helene og andre katastrofer. Men i december underskrev præsident Joe Biden en lov, der tilførte Fema 29 milliarder dollar - godt 200 milliarder kroner.

Kilde: CBS.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.