* Told er en importafgift, som lægges på varer, der produceres i udlandet. Idéen er, at de varer, der kommer ind i ens land, bliver dyrere, og at folk er mindre tilbøjelige til at købe dem. Intentionen med told er, at forbrugerne til gengæld køber billigere, hjemlige produkter og på den måde styrker landets egen økonomi.
* USA's præsident, Donald Trump, har indført højere toldafgifter på import af blandt andet stål og aluminium. I sidste uge annoncerede han en toldsats på 25 procent på udenlandske biler.
* Onsdag 2. april, som Trump har kaldt for USA's "befrielsesdag", indførte Trump en basistold på ti procent for alle lande og endnu højere såkaldt gengældelsestold på en lang række lande, som ifølge Trump ikke behandler USA retfærdigt.
* Onsdag 9. april satte Trump gengældelsestolden på pause - bortset fra for Kina. Basistolden, tolden på stål og aluminium og biler står ved magt.
* Den amerikanske præsident vil med told på udenlandske produkter øge incitamentet til at producere inden for landets grænser.
Kilder: Reuters, AFP og Det Hvide Hus.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker