Kæmpemæssige tsunamibølger, der er udløst af et kraftigt jordskælv ud for Chile, er på vej tværs over Stillehavet og truer nu flere end 50 lande.
En række chilenske kystbyer og flere nærliggende øer er allerede ramt af den kraftige tsunami, der ifølge eksperter bevæger sig med samme fart som en Boeing 747 med en topfart på 950 kilometer i timen.
Tsunamiberedskabet kører derfor i højeste gear i de lande, der grænser op til Stillehavet.
Fra Hawaii i nord til New Zealand i syd forbereder myndighederne sig på de enorme bølger, som ifølge øjenvidner er op mod otte meter høje. Disse oplysninger er dog endnu ikke blevet bekræftet fra officielt hold.
Tsunami-varslingscentret for Stillehavsområdet følger udviklingen nøje og advarer om, at Hawaii bør iværksætte "umiddelbare tiltag for at beskytte liv og ejendom".
- Alle er i fare nu, for vi ved, at bølgen er på vej, siger Viktor Sardina, der er en af centrets geofysikere.
Tsunamien er forårsaget af det kraftige jordskælv, der ramte Chile natten til lørdag, og som målte 8,8 på richterskalaen. Foreløbig meldes 122 dræbt.
Det vil formentlig tage det meste af et døgn, før tsunamien rammer Japan, Taiwan og Filippinerne tidligt søndag morgen dansk tid.
Til den tid vil bølgen formentlig være under en halv meter og have tilbagelagt en strækning på 17.000 kilometer, siger flere eksperter.
Stillehavet er det største hav i verden og dækker med sine godt 155 millioner kvadratkilometer - mere end en tredjedel af Jordens overflade.
Chile dækker et område, hvor to tektoniske plader mødes, og i området findes derfor en af de højeste grader af seismisk aktivitet i verden.
I gennemsnit oplever Chile hvert tiende år et jordskælv på over 8,0 på richterskalaen.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker