Tunesien åbner for flygtningesamarbejde

Tunesien er klar til at samarbejde med Italien for at standse de mange tusinde tunesere, der i disse dage flygter i små både til den lille italienske ø Lampedusa.

- Vi er klar til at samarbejde med andre lande for at finde en løsning på dette fænomen, lyder det i en melding fra den tunesiske regering mandag.

Den tunesiske regering lægger dog vægt på, at den ikke "tolererer nogen indblanding i landets interne anliggender eller angreb på landets suverænitet."

Det er en klar afvisning af et forslag fra Italiens indenrigsminister, Roberto Maroni, om at indsætte italienske politistyrker i Tunesien for at stoppe bølgen af asylansøgere.

Den seneste uge er over 5000 tunesere ankommet til Lampedusa, der ligger cirka 110 kilometer fra Tunesiens kyst i retningen mod Italien.

Den lille ø er med sine blot 6000 husstande blevet taget på sengen af den massive flygtningestrøm. Italiens udenrigsminister, Franco Frattini, er mandag i Tunesien for at finde en løsning på det, som Italien betegner som en humanitær nødsituation.

- Jeg tror, at Tunesien og Italien har en fælles interesse i at bremse denne konflikt, og Italien kan tilbyde Tunesien meget, siger Franco Frattini.

Han tilføjer, at Italien også er klar til at tilbyde hjælp med at kontrollere den tunesiske kyst.

- Indtil nu har patruljeringssystemet ved den nordafrikanske kyst fungeret, og vi ønsker at genetablere det system, som har været med til at stoppe den illegale immigration indtil for en måned siden, siger Frattini.

Også EU's udenrigschef, Catherine Ashton, er i Tunesien mandag, hvor hun blandt andet vil drøfte flygtningeproblemet under et møde med den tunesiske premierminister, Mohamed Ghannouchi.

/ritzau/AFP

Tunesien vil hjælpe til med at sætte en stopper for den massive flygtningeflugt fra landet mod Europa.

Offentliggjort Sidst opdateret