To personer blev torsdag aften dræbt, da politiet skød mod demonstranter i det centrale Tunesien, oplyser øjenvidner.
Skyderiet fandt sted, netop som den stærkt kritiserede præsident, Zine El Abidine Ben Ali, holdt en tale, hvor han blandt andet fortalte, at han havde givet politi og sikkerhedsstyrker besked på ikke at skyde med skarpt mod demonstranter.
De to dræbte i byen Kairouan var den 23-årige elektriker Sayed og Lamjed Dziri, en tobaksarbejder i 40'erne.
Sayed blev dræbt af et skud i brystet, da han deltog i en fredelig demonstration, der var arrangeret af en lokal fagforening ved politiets hovedkvarter
Tre politistationer, en kommunal bygning og et af præsidentens partikontorer blev stukket i brand, ligesom butikker i byen blev plyndret.
Op mod 50 personer er blevet dræbt af politiet under den seneste tids uro i Tunesien, der er udløst af en stor ungdomsarbejdsløshed og stigende priser på fødevarer.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned