Turister står i kø for at bestige hellig sten for sidste gang
Turister har i årtier kunnet bestige Uluru, tidligere kendt som Ayers Rock. Men lørdag er det slut. (Arkivfoto) Foto: Torsten Blackwood/Ritzau ScanpixTorsten Blackwood/Ritzau Scanpix
Turister er valfartet til klippeformationen Uluru i Australien, inden klatreforbud træder i kraft lørdag.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Den verdenskendte australske klippeformation Uluru indfører lørdag officielt klatreforbud.
Det har ført til en massiv tilstrømning af turister til nationalparken Uluru-Kata Tjuta, hvori Uluru ligger, over de sidste par uger.
Det skriver den australske tv-station ABC og nyhedsbureauet Reuters.
Uluru, tidligere kendt under navnet Ayers Rock, er hellig for den lokale Anangu-stamme, der i årevis har opfordret til, at man ikke bestiger den 348 meter høje monolit.
Men denne opfordring - der også er fremhævet på store skilte ved indgangen til området omkring klippen - bliver i øjeblikket ignoreret af tusinder af klatreinteresserede.
Annonce
I billeder og opslag på sociale medier, som ABC bringer, kan man se en lang kø af mennesker, der venter på at kunne bestige den dybrøde klippe.
- Folk fra hele verden kommer forbi og klatrer på den (Uluru, red.). De har ingen respekt, siger Rameth Thomas, der er medlem af Anangu-stammen, til BBC.
Han tilføjer, at Uluru er "et meget helligt sted. Det er vores kirke".
En turist, der ikke vil stå frem med navn, udtaler til BBC, at han ikke kan se problemet.
- Det er svært at se, hvad betydningen er. Det er en klippe. Det er meningen, man skal bestige den, konstaterer han.
I 2017 besluttede myndighederne at forbyde klatring på klippen med udgangen af oktober i år på grund af den spirituelle betydning for det oprindelige folk i området.
Samme år besteg kun 16 procent af besøgende turister klippeformationen.
Over 400.000 turister har besøgt nationalparken over de seneste 12 måneder.
Uluru-Kata Tjuta har været på Unescos liste over verdensarv siden 1987 og anses af mange for at være et nationalt symbol for Australien på lige fod med Jørn Utzons operahus i Sydney.
Uluru er cirka 2,5 kilometer lang, 1,5 kilometer bred og rejser sig 348 meter over den omgivende slette.
Uluru, tidligere kendt under navnet Ayers Rock, er hellig for den lokale Anangu-stamme, der i årevis har opfordret til, at man ikke bestiger den 348 meter høje monolit. Her ses turister i kø fredag 25. oktober. Foto: Stringer/ReutersStringer/Reuters
Klippeformationen Uluru er beliggende i nationalparken Uluru-Kata Tjuta i det centrale Australen, der siden 1987 har været på Unescos liste over verdensarv. (Arkivfoto) Foto: Torsten Blackwood/Ritzau ScanpixTorsten Blackwood/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde