Tusinder demonstrerer i Frankrig

Franske lønmodtagere er lørdag på gaderne i en række storbyer for at demonstrere mod regeringens plan om at hæve minimumalderen for at gå på pension.

De omfattende arbejdsnedlæggelser førte blandt andet til mangel på brændstof i Paris' lufthavnene.

Mellem 300.000 og 400.000 mennesker gik ifølge myndighederne i protestoptog i Paris og andre storbyer i en fortsat kampagne mod præsident Nicolas Sarkozys pensionsreform, der er en hjørnesten i den konservative regerings program.

Sarkozy er fast besluttet på at stå fast på reformerne, men modstanden i fagforeninger og i opposition tager til, og landsomfattende arbejdsnedlæggelser forstyrrer i stigende grad den offentlige trafik.

Togdrift og olieraffinaderier har i fem dage været ramt af forstyrrelser. Op mod to procent af Frankrigs benzinstationer mangler forsyninger.

- Vi har adskillige millioner mennesker på gaden, som støtter os, og som tror på os. Det er kun regeringen, der blokerer Frankrig, sagde lederen af fagforeningen CFDT, Francois Chereque, i en tale til demonstranterne i Paris.

Politiet siger, at 50.000 demonstrerede. CFDT siger, at 310.000 var på gaden.

Fagforeningernes strategi er at iværksætte strejke på hverdage og massedemonstrationer i alle weekender, indtil regeringen opgiver reformen, som gradvist vil hæve pensionsalderen.

Frankrigs senat godkendte for få dage siden en central del af pensionsreformen, som vil hæve pensionsalderen til 67 år, hvor den i dag er 65 år.

Parlamentet har allerede vedtaget en anden vigtig del af loven, som hæver alderen for tidlig og delvis pension fra 60 til 62 år.

Den største lufthavn i Paris, Roissy Charles de Gaulle, har nok flybrændstof til mandag aften eller tirsdag, oplyser transportministeriet. Fly til Paris har angiveligt fået besked om, at de skal medbringe brændstof til deres returflyvninger.

- Vi har flere måder at skaffe brændstof på. Der er ingen mangel, siger finansminister Christine Lagarde til tv-stationen RTL.

/ritzau/AFP

Op mod 400.000 mennesker deltager i protestoptog i Paris og andre fransk storbyer i en fortsat kampagne mod omstridt pensionsreform.

Offentliggjort Sidst opdateret