Dermed øges presset mod kupmagerne, der midt i sidste uge afsatte præsident Amadou Toumani Toure.
Det er en sammenslutning af 38 politiske partier og grupper, der har organiseret mandagens demonstration mod militærjuntaen, der også er blevet stærkt kritiseret af udenlandske ledere.
"Sanogo, ud med dig", råbte menneskemængden mod kupmagernes leder, kaptajn Amadou Sanogo, da de samledes foran nationalbanken og børsen i hovedstaden.
Blandt demonstranterne var også mange kvinder og børn.
Mandag gav Amadou Sanogo ordre til, at alle offentlige ansatte skal vende tilbage til deres arbejde tirsdag, efter at juntaen indførte udgangsforbud umiddelbart efter, at den tog magten 22. marts.
Trods udgangsforbuddet er dagligdagen ved at vende tilbage til det normale i Bamako, hvor butikker igen er åbne, og folk går på arbejde.
I protest mod kuppet er 14 medlemmer af den afsatte regering gået i sultestrejke, inklusive premierministeren og udenrigsministeren, i den militærbarak, hvor de tilbageholdes af militærjuntaen.
Militærfolkenes statskup kom i vrede over, at præsident Amadou Toumani Toure ikke har skaffet regeringshæren udstyr nok til at nedkæmpe oprøre i den nordlige del af landet, hvor Tuareg-nomadegrupper kæmper for selvstændighed.
Militærjuntaen har opfordret til fredsforhandlinger med Tuareg-oprørerne, men tilbuddet er afvist.
Derimod har ledere for oprørerne i nord truet med at indlede en offensiv mod byen Kidal, der er den vigtigste by i den nordlige del af landet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde