Tusindvis af barer i Sverige kan løbe tør for Carlsberg
Det er ikke kun de svenske værtshuse og restauranter, der risikerer at løbe tør for øl og andre drikkevarer fra Carlsberg. Også butikkerne risikerer at blive berørt af forsinkelserne, lyder det (arkivfoto). Foto: Free/Carlsberg
Free/Carlsberg
Grundet en systemopdatering på Carlsbergs bryggeri i Falkenberg er der store forsinkelser på leverancer af øl.
Tusindvis af barer og restauranter i Sverige risikerer at løbe tør for øl som følge af forsinkelser i leverancerne fra Carlsberg.
Problemet skyldes en systemopdatering på bryggeriet i svenske Falkenberg.
Det skriver avisen Hallandsposten.
- Opdateringen har påvirket vores tekniske logistiksystem, hvilket har ført til forsinkelser i leverancerne, siger kommunikationsdirektør i Carlsberg Sverige Henric Byström til den svenske avis.
Ifølge kommunikationsdirektøren er det ikke kun de svenske værtshuse og restauranter, der risikerer at løbe tør for øl og andre drikkevarer fra Carlsberg. Også butikkerne risikerer at blive ramt af forsinkelserne.
Henric Byström forsikrer, at Carlsberg i øjeblikket arbejder på at få løst problemerne så hurtigt som muligt. Den danske bryggerigigant har blandt andet indkaldt ekstra personale.
- Vi leverer til tusindvis af restauranter, og det er svært at sige, hvor mange der er berørte, siger han.
En af de restauranter, der er ramt af de forsinkede leverancer, er Dansken i Gøteborg. Her har de ikke haft øl i flere dage.
- Vi skulle have haft levering i går, men nu ser det ud til, at vi må vente til efter weekenden. Vi kører rundt og låner af hinanden fra forskellige værtshuse og restauranter. Det er irriterende, sagde køkkenchef på Dansken Jesper Carlsson til Hallandsposten lørdag.
Ifølge kommunikationsdirektør Henric Byström er det endnu uvist, hvor lang tid det vil tage at indhente leverancerne.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker