Tusindvis af egyptiske demonstranter samles i det centrale Kairo til en "protestmarch for en million" i deres fortsatte kamp for at tvinge præsident Hosni Mubarak til at gå af.
Demonstranterne, der har fået nyt mod, efter at hæren har forsikret, at den ikke vil skyde mod befolkningen, anser tirsdagens protester som en vigtig prøvesten for den folkelige opstand.
De ønsker, at så mange som muligt skal med i demonstrationerne, der er de største i landet i tre årier.
Mange af aktivisterne trodsede et natligt udgangsforbund og blev på den centrale Tahrir-plads natten igennem. Kort efter daggry sluttede tusinder af andre sig til dem.
Oppositionsgrupper har ligeledes bebudet en generalstrejke på ubestemt tid med opfordringer til massedemonstration for politiske og økonomiske reformer.
En 43-årig demonstrant, Osama Alam, sværger, at han om nødvendigt vil blive på pladsen, til han dør.
- Vi er hæren på denne plads, og vi vil dø her. Hvis jeg dør nu, så vil hele min familie være stolt af mig. Det er det, den egyptiske befolkninger har brug for, siger han.
Også i Middelhavsbyen Alexandria er der planlagt en masseprotest, hvor organisatorerne håber på en million deltagere.
Egyptens nye vicepræsident, Omar Suleiman, sagde mandag, at præsident Hosni Mubarak har bedt ham om at indlede dialog med alle politiske partier i et forsøg på at lægge en dæmper på protesterne i landet.
Mandag bedyrede Egyptens hær, at den ikke vil anvende magt mod demonstranterne.
50 egyptiske menneskerettighedsgrupper opfordrer i en fælles erklæring tirsdag præsident Mubarak til at gå af for at undgå blodsudgydelser.
- Præsident Mubarak må respektere den egyptiske befolknings ønsker og trække sig tilbage for at undgå, at egypteres blod bliver udgydt, hedder det i den fælles erklæring.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde