Tusindvis af ungarere kræver lov mod homoseksualitet droppet
En demonstrant vifter med et regnbueflag foran Ungarns parlament. Foto: Marton Monus/ReutersMarton Monus/Reuters
Den ungarske regering vil forbyde alt, der promoverer homoseksualitet, for at beskytte børn og familier.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Tusindvis af mennesker gik mandag på gaden i Ungarns hovedstad, Budapest, for at protestere mod et nyt lovforslag, der forbyder alt, der af myndighederne vurderes at fremme homoseksualitet og kønsskifteoperationer.
Lovforslaget ventes at blive vedtaget i parlamentet tirsdag.
Sker det, vil ting som oplysningskampagner og reklamer for LGBT-grupper blandt andet blive forbudt.
Det fik mandag over 5000 demonstranter til at vise deres utilfredshed foran Ungarns parlament.
- Demonstrationen viser, at mange i Ungarn afviser homofobi og transfobi og regeringens forsøg på at sprede had, siger Amnesty International, der var en af arrangørerne bag demonstrationen, i en udtalelse.
Annonce
- Når medlemmerne af parlamentet i morgen (tirsdag, red.) afgiver deres stemmer, så bør de huske, at de sætter folks liv i fare med deres ondskabsfulde politiske kampagne, lyder det videre fra Amnesty.
De fleste af Ungarns oppositionspartier har meldt ud, at de vil boykotte tirsdagens afstemning. Men premierminister Viktor Orbans regerende højrefløjsparti Fidesz har nok stemmer til at vedtage forslaget på egen hånd.
Selskaber som Coca-Cola har tidligere reklameret for accept af homoseksuelle i Ungarn i 2019. Men frem over vil sådanne ting også være forbudt under den nye lovgivning.
Det samme vil bøger, der dramatiserer homoseksualitet.
Ifølge den ungarske tv-station RTL Klub Hungary vil populære film som "Bridget Jones' dagbog", "Harry Potter" og "Billy Elliot" også kun kunne vises sent om aftenen. Under den nye lovgivning vil de nemlig blive betegnet som uegnet for børn.
Ifølge regeringen er målet med det nye lovforslag at bekæmpe pædofili og beskytte ungarske børn og familier.
Men den præmis køber demonstrant Attila Kelemen ikke.
- Det bliver mere og mere ubehageligt at bo i Ungarn. Ikke bare for homoseksuelle. At sammenligne homoseksualitet med seksuelle forbrydelser er virkelig modbydeligt, siger han mandag.
Tusindvis af mennesker gik mandag på gaden i protest mod ny lov foran Ungarns parlament i hovedstaden Budapest. Foto: Gergely Besenyei/Ritzau ScanpixGergely Besenyei/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker