Tusindvis af unge kommer aldrig i arbejde i Sverige
Omkring 20.000 unge svenskere i alderen 16 til 19 år risikerer aldrig at komme til at sætte deres fødder på en arbejdsplads.
Den kontante advarsel kommer fra chefen for den svenske Arbetsförmedlingen, Angeles Bermudez-Svankvist, og Skolinspektionens chef, Anne-Marie Begler.
- Det er skræmmende høje tal, skriver de to generaldirektører på den svenske avis Dagens Nyheters debatside fredag.
De beskriver det store antal som en "fiasko" for både de unge og for samfundet. Derfor vil de øge indsatserne for unge, der hverken går i gymnasiet eller arbejder.
i en rapport, som Anne-Marie Begler har udarbejdet, og som overdrages til den svenske regering fredag, foreslås det, at kommunerne skal være mere aktive med at opsøge unge og tilbyde dem løsninger for at komme ud af arbejdsløsheden.
En anden grundlæggende tankegang er, at arbejdsformidlingerne skal sætte ind tidligere i forløbet. Blandt andet foreslås det, at unge fra 16 år hurtigt skal kunne få mulighed for at komme ud i virksomhedspraktik.
- Aktivitet skal præmieres frem for inaktivitet. Selv 16-17-årige skal kunne få kompensation for at deltage i arbejdsmarkedspolitiske foranstaltninger, skriver Bermudez-Svankvist og Begler.
Begge mener, at de svenske kommuners arbejde med unge uden for gymnasieskolen ikke er af tilstrækkelig god kvalitet.
- I visse kommuner kan det tage op til et halvt år eller mere, inden nogen kontakter en ung, der har afbrudt sin gymnasieuddannelse, skriver Bermudez-Svankvist og Begler i Dagens Nyheter.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde