Vrede arbejdere i hobetal er gået på gaden i Italien i en generalstrejke, der har lammet det meste af landet.
Italienerne protesterer over regeringens sparetiltag, som indebærer budgetnedskæringer på knap 25 milliarder euro i 2011 og 2012.
De italienske fagforeninger mener, at besparelserne tilgodeser landets rige befolkning på bekostning af de fattigste.
Demonstrationerne har ramt stort set alle større byer i Italien, og strejken berører alt fra offentlig transport, teatre, landbrug og fabriksarbejde.
I lufthavnen Fiumicino i hovedstaden Rom blev 80 flyafgange således aflyst, mens også byens metro var ude af drift i fire timer.
Den venstreorienterede fagforening, CGIL, der har godt seks millioner medlemmer, kalder spareplanen for "uretfærdig og undertrykkende".
- Ingen benægter, at Italien er nødt til at mindske underskuddet, men vi har brug for en plan, der er retfærdig og fremadskuende, siger næstformand i CGIL, Susanna Camusso.
Ifølge fagforeningerne har mere end en million italienere fredag været på gaden for at udtrykke deres utilfredshed med regeringens tiltag.
Demonstranterne kræver, at regeringen med premierminister Silvio Berlusconi i spidsen laver planen om, så besparelserne rammer befolkningen mere lige.
Efter i månedsvis at have fortalt italienerne, at der ikke var nogen krise, godkendte Berlusconi-regeringen i maj besparelserne til en værdi af 186 milliarder kroner.
Italien har et budgetunderskud på 5,3 procent af bruttonationalproduktet, og målet er at få det bragt ned på 2,7 procent i 2012.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde