Tv-station i Kairo: Militæret ransager vores kontor
Tv-stationen Al Jazeera oplyser ifølge nyhedsbureauet Reuters, at egyptiske sikkerhedsstyrker har ransaget tv-stationens kontorer i den egyptiske hovedstad, Kairo.
Men en kameramænd fra nyhedsbureauet Reuters, der befinder sig ude foran kontoret, meddeler, at der ikke er nogen tegn på en ransagning.
En talsmand for tv-kanalen fortæller fra Qatars hovedstad Doha, at en af tv-stationens chefer i Kairo har været afhørt i løbet af søndagen, men at han nu er blevet løsladt igen.
Talsmanden har ikke hørt noget om, at der skulle have været en ransagning.
Militæret har den seneste uges tid været massivt til stede ved det egyptiske stats-tv, hvor ansatte op til onsdagens militærkup meddelte, at militæret havde overtaget styringen af den bygning, de arbejder i.
Situationen i Egypten har været urolig, siden militæret onsdag afsatte præsident Mohamed Mursi, der er landets første demokratisk valgte præsident.
Siden har militæret været massivt til stede - og massivt bevæbnet - de steder, hvor der kunne tænkes at opstå uro som følge af kuppet.
Titusindvis af Mursi-tilhængere har siden kuppet været på gaderne for at vise deres utilfredshed med militæret og den midlertidige teknokratiske regering, der er blevet indsat frem til et lovet præsident- og parlamentsvalg.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde