Mindst 55 personer er kommet i Filipinerne og det sydøstlige Kina under tyfonen Consons rasen i de seneste dage. Det oplyser filippinske og kinesiske redningsmandskab.
Conson er nedgraderet til en tropisk storm, efter at den nåede land i Kina, hvor 40.000 mennesker er evakueret. Også vietnamesiske myndigheder har evakueret flere tusinde fra udsatte områder.
Tv-optagelser viser store materielle ødelæggelser. Veje og huse er ødelagt, og mange steder er træer revet op med rod.
I Det Sydkinesiske Hav er adskillige skibe forlist, og søfolk frygtes druknet trods advarsler.
Conson kommer fra Filippinerne, hvor mindst 53 er omkommet. Hidtil er to meldt dræbt i Kina. I alt er 85 meldt savnet, mens myndighederne endnu ikke har overblik over antallet af kvæstede.
Conson ventes at nå frem til Vietnam senere på dagen, men med betydelig svagere vindstyrke end de foregående dage.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub