Tyrkiet: Aktivister var ubevæbnede
En tyrkisk toldembedsmand afviser israelske påstande om, at aktivisterne om bord på det nødhjælpsskib, der blev stormet af elitesoldater på vej til Gaza, var bevæbnede, skriver det tyrkiske nyhedsbureau, Anatolia.
- Beskyldningerne er grundløse, siger Fevzi Gülcan, der er leder af toldvæsnet i havnebyen Antalya.
Passagerer på skibet, Navi Marmara fik først lov til at komme om bord, efter at de var skannet af sikkerhedsofficerer og røntgenskannere, inden de stævnede ud i Middelhavet på deres mission, tilføjede han.
Fartøjet var et af de seks skibe i den konvoj, der var på vej til Gaza med 10.000 ton nødhjælp, som blev stormet af israelske frømænd i en blodig aktion inden daggry mandag.
Israelske medier skriver, at 19 passagerer er dræbt og 36 såret under aktionen.
Israel beskylder aktivisterne om bord på skibet for blodsudgydelse ved at sige, at soldaterne først åbnede ild, efter at de var blevet angrebet med knive, køller og skydevåben.
/ritzau/AFP
En toldembedsmand i den tyrkiske havneby Antalya understreger, at alle aktivister var skannet, inden de fik lov til at gå om bord på nødhjælpskonvojen.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned