Israel vil ikke længere have mulighed for at købe våben af tyrkerne, og den jødiske stat skal heller ikke regne med militær støtte fra landets nu tidligere allierede, Tyrkiet.
Sådan lyder den kolde besked fra Tyrkiets premierminister, Tayyip Erdogan, og dermed intensiveres den diplomatiske krise mellem de to lande.
- Vi suspenderer al handel, militære og forsvarsmæssige relationer, siger Erdogan ifølge AFP og lover yderligere sanktioner mod Israel.
Det sker, efter at FN i en rapport har kritiseret Israel for overdreven brug af vold, da en gruppe skibe sidste år satte kurs mod Gaza for at aflevere nødhjælp for at bryde Israels blokade.
Her dræbte israelske sikkerhedsstyrker otte tyrkere og en amerikaner af tyrkisk oprindelse, da de stormede skibene.
I fredags blev Israels ambassadør i Tyrkiet, Gaby Levy, smidt ud af landet som følge af den diplomatiske krise.
Som yderligere provokation mod israelerne planlægger Erdogan et besøg i Gaza via Egypten.
- Vi snakker stadig med egypterne om den sag. En tur til Gaza er ikke på plads endnu, siger Erdogan, der er en af de få europæiske ledere, der nægter at kalde Hamas for en terrorgruppe.
Tyrkiet har i samme ombæring optrappet sin flådes tilstedeværelse i det østlige Middelhav, hvor tyrkiske krigsskibe ifølge Erdogan selv "vil blive set langt oftere end normalt".
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned