Israel skal straffes for at have angrebet en international nødhjælpskonvoj på vej til Gaza, siger Tyrkiets premierminister, Tayyip Erdogan, i en følelsesladet tale.
Han lover, at "intet vil nogensinde blive, som det var" i forholdet mellem Tyrkiet og Israel.
Tyrkiet er rasende over drabet på ni aktivister, heriblandt fire tyrkiske borgere, under det israelske angreb mandag på nødhjælpskonvojen. Tirsdag var 368 tyrkere fortsat tilbageholdt i Israel.
- Israels opførsel skal ganske bestemt straffes, siger Erdogan i en tale til sit partis parlamentsgruppe.
- Ingen skal forsøge at sætte Tyrkiets tålmodighed på en prøve. Tiden er kommet til, at det internationale samfund siger "nok".
Han siger, at han har talt med den tyske forbundskansler, Angela Merkel, og den britiske premierminister, David Cameron, og at det er det samme budskab, han vil sende, når han senere tirsdag taler i telefonen med USA's præsident, Barack Obama.
- Israel bør ophæve den umenneskelige blokade af Gaza lige nu, siger han.
Tyrkiet har i flere årtier været Israels nærmeste allierede i den mellemøstlige region. De to lande har en militær alliance og tætte økonomiske forbindelser. Men navnlig Israels angreb på Gaza i 2008 har kølnet forholdet mellem de to lande.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned