Tysk minister: Mistænkt i Magdeburg er islamofob
Tysklands indenrigsminister, Nancy Faeser, er lørdag ligesom flere andre tyske politikere på besøg i Magdeburg efter et formodet angreb på et julemarked i byen. Her takker hun en brandmand for indsatsen. Foto: John Macdougall/Ritzau Scanpix
Tysklands indenrigsminister vil ikke spekulere i et motiv for formodet angreb på julemarked, siger hun.
Den mistænkte i sagen om det formodede angreb på et julemarked i Magdeburg er islamofob.
Det siger Tysklands indenrigsminister, Nancy Faeser, lørdag, skriver nyhedsbureauet Reuters.
- Det var helt tydeligt at se, siger Nancy Faeser under et besøg i Magdeburg.
Nyhedsbureauet AFP skriver, at ministeren siger, at hun ikke vil komme med spekulationer om et muligt motiv i sagen, men at hun kan bekræfte, at manden har givet udtryk for islamofobiske holdninger.
Hun uddyber ikke, hvad hendes udtalelse er baseret på.
Den anholdte mand er en 50-årig læge fra Saudi-Arabien. Han har boet i Tyskland siden 2006 og har permanent opholdstilladelse i landet.
Han blev anholdt kort tid efter, at en bil fredag aften kørte ind i en menneskemængde på et julemarked. Ifølge de seneste oplysninger fra tyske myndigheder har fem mennesker mistet livet.
Tyske medier har beskrevet, at manden har givet udtryk for islamkritiske holdninger i opslag på det sociale medie X.
Han har samtidig på sociale medier vist sympati for det indvandrerkritiske parti Alternative für Deutschland fra den yderste højrefløj, har medier skrevet.
Ordet islamofobi dækker over fordomme om, frygt for eller had mod religionen islam.
Ordet bruges for eksempel i forbindelse med sager om hadforbrydelser eller hadefuld retorik.
Myndigheder i Tyskland har oplyst, at fem personer blev dræbt, mens over 200 er sårede.
Blandt dem er over 40 personer hårdt kvæstede.
Tysklands forbundskansler, Olaf Scholz, har kaldt hændelsen en "brutal handling". Han har ikke udtalt sig om et muligt motiv.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker