Efter maratonforhandlinger kunne den tyske kansler, Angela Merkel, natten til lørdag slå den sidste sløjfe på sit nye regeringsgrundlag. Det indeholder blandt andet et løfte om at lette skatterne med et beløb svarende til knap 180 milliarder kroner. Cirka tre gange så meget som det danske statsbudget. Det siger en kilde i Merkels centrum-højre koalition.
- Der kommer ikke nogen officiel bekræftelse af det tal før morgenstunden, men ja - det er korrekt, siger kilden til nyhedsbureauet Reuters.
Merkels kristeligt demokratiske CDU havde forsøgt at begrænse skattelettelserne til et beløb svarende til knap 150 milliarder kroner, mens det liberale FDP havde krævet langt større skattelettelser.
Aftalen om et regeringsgrundlag mellem CDU, dets bayerske søsterparti CSU og FDP kommer efter, at partierne vandt et flertal i Forbundsdagen ved det tyske parlamentsvalg for cirka en måned siden, og i næste uge kan den nye regering så gå i gang med sit arbejde.
Regeringspartnerne har forhandlet længe om, hvordan de i regeringsgrundlaget skulle forene løfter om skattelettelser og om at få det tyske statsbudget under kontrol.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie