Tyske statsbaner og fagforening afslutter lønstrid
Tidligere på ugen ramte arbejdsnedlæggelser alle fjerntog og en del regionaltog i Tyskland. Deutsche Bahn nåede lørdag frem til en aftale med transportfagforeningen EVG i en lønstrid, der udløste rejsekaos mange steder i forbundsrepublikken. Foto: Stringer/Reuters
Stringer/Reuters
Både Deutsche Bahn og fagforening bekræfter afslutning på strid, der udløste kaos i Tysklands togtrafik.
Deutsche Bahn nåede lørdag frem til en aftale med transportfagforeningen EVG i en lønstrid, der har udløst strejker og rejsekaos mange steder i forbundsrepublikken.
Både Deutsche Bahn og fagforeningen bekræfter over for det tyske nyhedsbureau dpa, at en aftale er indgået.
- Deutsche Bahn AG og fagforeningen EVG er enedes om lønforhøjelser på samlet 6,1 procent i to trin. Den 1. juli 2019 skal lønnen stige 3,5 procent, og et år senere skal den stige yderligere 2,6 procent, oplyser EVG i Berlin.
Desuden får de ansatte i februar et engangsbeløb på 1000 euro (omkring 7500 kroner).
Tidligere på ugen ramte arbejdsnedlæggelser alle fjerntog og en del regionaltog i Tyskland.
Jernbane- og transportarbejderfagforeningen repræsenterer omkring 160.000 ansatte, som aktionerede mod lønninger, som de fandt alt for lave.
Fagforeningens medlemmer annoncerede mandag ni timers strejke. Alle intercitytog blev indstillet og ramte dermed mange pendlere og rejsende i navnligt morgen - og formiddagstimerne.
Strejken ramte også højhastighedstogene i Tyskland.
Strejken kom efter en længere periode med hårde forhandlinger, der også handlede om arbejdstider og et krav fra DB's ledelse om, at man opgiver at forhandle kollektive overenskomster.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned