Tyske togførere varsler tredages landsdækkende strejke
Det statsejede selskab Deutsche Bahn mener ikke, at togførernes varslede strejke er lovlig og kalder den absolut unødvendig. (Arkivfoto). Foto: Wolfgang Rattay/Reuters
Lønforhandlinger mellem de tyske togføreres fagforening GDL og selskabet Deutsche Bahn er brudt sammen.
Tyske togførere varsler landsdækkende strejke fra onsdag til fredag.
Det sker efter lønforhandlinger mellem togførernes fagforening GDL og det statsejede selskab Deutsche Bahn er brudt sammen.
Det oplyser fagforeningen søndag ifølge nyhedsbureauet AFP.
Fagforeningen mener ikke, at Deutsche Bahn har formået at fremlægge et løntilbud, der var godt nok til, at det kunne bruges som grundlag for en lønforhandling.
- Denne strejke er ikke blot absolut unødvendig, den er heller ikke lovligt iværksat, siger Deutsche Bahns direktør for HR, Martin Seiner.
Seiner bebuder, at man vil nedlægge et påbud, der skal forhindre arbejdsnedlæggelsen.
Det statsejede selskab vurderer, at en strejke vil forstyrre togdriften alvorligt.
Tidligere afbrydelser i godstransporten har kortet dyrt for den tyske økonomi, der i forvejen er trængt.
GDL repræsenterer omkring 10.000 ansatte.
Fagforeningen kræver lønstigninger, der skal kompensere for en høj inflation. Desuden har GDL også fremsat krav om, at togførerne fremadrettet skal have en arbejdsuge på 35 timer fordelt på fire dage.
I december lød det fra Deutsche Bahn, at det havde tilbudt togførerne en lønstigning på 11 procent og en bonus på 2850 euro. Det svarer til omkring 21.250 kroner. Bonussen skal ifølge selskabet tjene som kompensation for inflationen.
Sidste uge lød det fra det statsejede selskab, at det var vendt tilbage til forhandlingsbordet med et forbedret tilbud, som det kaldte "et stort skridt fremad".
Togførerne har tidligere nedlagt arbejdet kortvarigt i november og december. Den nyligt varslede strejke er dog den længste, som fagforeningen hidtil har varslet.
Efter planen nedlægger togførerne arbejdet natten til onsdag. Arbejdsnedlæggelsen for godstransporten nedlægges allerede tirsdag eftermiddag.
Togførerne vender tilbage til arbejdet fredag eftermiddag klokken 17.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned