Tyskerne bliver mere EU-skeptiske
Flere og flere tyskere har et dårligt indtryk af EU, viser en meningsmåling.
EU har på det seneste fået det noget sværere i den tyske befolkning, der ser med stadig mere kritiske briller på det europæiske samarbejde.
EU-Kommissionens kontor i Berlin, den tyske hovedstad, har tirsdag offentliggjort en meningsmåling om tyskernes syn på EU.
Målingen siger, at 27 procent af tyskerne i november har et negativt syn på EU.
Seks måneder tidligere var det kun 17 procent.
34 procent af de adspurgte siger, at de har et positivt syn på EU. Det er 11 procentpoint mindre end ved den forrige måling i maj.
Resten af de adspurgte har en neutral holdning.
I november, da tyskerne blev spurgt senest, dominerede den store flygtningekrise medierne og mange tyskeres hverdag. Kritikere siger, at EU's håndtering af denne krise har været meget dårlig og ringe koordineret.
- EU's omdømme har lidt, men EU slipper ikke, når det gælder ansvaret, sige Richard Kühnel, leder af EU-Kommissionens kontor i Berlin.
- Tyske borgere venter, at EU og EU-landene reagerer sammen.
Flere end tre fjerdedele af tyskerne siger, at migration til Europa er det største fælles problem i EU-samarbejdet.
88 procent af tyskerne siger, at det er ønskeligt at bevare den frie bevægelighed mellem EU-landene.
Meningsmålingen blev foretaget i perioden fra 7. november til 16. november.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker