Tyskland godkender milliarder til Spanien
Foto: Thomas Peter /Scanpix
Thomas Peter /Scanpix
Det blev et stort tysk "ja" til en hjælpepakke i milliardstørrelsen til den blødende spanske banksektor, da det tyske parlament i Berlin torsdag var ekstraordinært indkaldt for at stemme om, hvorvidt man vil være med til at hjælpe de spanke banker.
473 stemte for og 97 imod hjælpepakken på 100 milliarder euro - cirka 744 milliarder danske kroner.
Dermed gik det, som Forbundskansler Angela Merkel havde håbet og satset på, og det er ifølge den tyske finansminister, Wolfgang Schaeuble, helt essentielt for at sikre stabiliteten i hele eurozonen.
- I denne exceptionelle situation hjælper vi den spanske stat med at kæmpe mod den overdrevne nervøsitet på de finansielle markeder, og dermed giver vi vores bidrag til den overordnede finansielle stabilitet i eurozonen, sagde han ifølge Reuters på talerstolen.
Op til afstemningen sørgede en lang række parlamentsmedlemmer ellers for spænding til det sidste ved at sige, at de ville stemme nej. Flere fortalte, at de først ville beslutte sig i allersidste øjeblik inden afstemningen.
- Jeg mener ikke, at det overvejende er de tyske skatteborgere, der skal bære byrden i hjælpen til de nødlidende spanske banker, sagde formanden for Forbundsdagens indenrigsudvalg, CDU-politikeren Wolfgang Bosbach, til nyhedsbureauet dpa.
De kriseramte spanske banker kan se frem til milliarderne, der i første omgang skal komme fra EU's midlertidige redningsfond, EFSF, der har 240 milliarder euro tilbage på kistebunden, hvoraf Tyskland hæfter for knap 30 procent.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker