Tyskland sænker endnu en gang forventninger til vækst
Ansatte på Mercedes-fabrikken i Sindelfingen i det sydlige Tyskland arbejder på en ny Mercedes Benz. Tysklands økonomi er truet på to fronter - af brexit og af potentielle amerikanske afgifter på køretøjer - som potentielt kan ramme blandt andet Tysklands bilindustri hårdt. (Arkivfoto) Foto: Thomas Kienzle/Ritzau Scanpix
Thomas Kienzle/Ritzau Scanpix
For anden gang på tre måneder sænker Tyskland vækstudsigterne på grund af blandt andet brexit.
Tysklands regering sænker forventningerne til landets økonomiske vækst i år til 0,5 procent.
Det er det halve af, hvad regeringen meldte ud i januar.
Økonomiminister Peter Altmaier siger ifølge Reuters, at en langsommere global vækst, bekymringer over brexit og handelsproblemer er skyld i halveringen.
Tyskland investerer ifølge økonomiministeren rekordsummer i infrastruktur, uddannelse og forskning.
- Men den nuværende svage fase i den tyske økonomi bliver nødt til at være et wake up-call, skriver han i en meddelelse ifølge Bloomberg News.
Det er anden gang på tre måneder, at regeringen skruer ned for forventningerne til væksten. I januar sænkede den vækstprognosen fra 1,8 til 1,0 procent.
Tysklands eksportvirksomheder oplever mindre efterspørgsel fra udlandet. Samtidig er der usikkerhed om, hvad den britiske udtræden af EU vil medføre, og om den handelspolitik, som USA's præsident, Donald Trump, vil føre.
Den tyske regering har blandt andet indført en større børnecheck og højere pensioner til mødre, og den håber, at disse tiltag vil være med til at give økonomien et skub i år, siger Altmaier.
I 2020 forventer Tyskland, at landets bnp vil vokse 1,5 procent.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker