Tysklands største bank får millionbøde af amerikanerne
Deutsche Bank har ikke beskyttet oplysninger fra bankens analyseafdeling ordentligt, og derfor får banken nu en bøde på flere millioner. Foto: AP/Michael Probst
AP/Michael Probst
Deutsche Bank skal betale en millionbøde for sjusk med analyser, meddeler de amerikanske børsmyndigheder.
Deutsche Bank har fået en bøde på 64 millioner kroner af de amerikanske børsmyndigheder, SEC.
Det oplyser SEC i en pressemeddelelse.
Børsmyndighederne har udskrevet bøden, fordi Deutsche Bank ikke har beskyttet oplysninger fra bankens analyseafdeling.
Deutsche Bank er Tysklands største bank. Banken kritiseres også for at have offentliggjort en upassende rapport og undladt at opbevare og videregive visse elektroniske journaler, som SEC har søgt indsigt i.
De amerikanske børsmyndigheder kritiserer banken for ikke at have de fornødne politikker og procedurer for blandt andet at forhindre analytikere i at videregive endnu ikke offentliggjorte synspunkter og analyser.
Deutsche Bank har accepteret at betale bøden.
Storbanken risikerer desuden at skulle betale en kæmpebøde til de amerikanske myndigheder. Den bøde knytter sig til påstået fusk med realkreditlån.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker