Et voldsomt bombardement med bomber fra fly, raketter fra helikoptere og granater fra artilleri har gjort det så hedt for mange hundrede militante muslimer fra udlandet, at de er jaget på flugt i regionen Syd Waziristan i Pakistan.
Her er militæret i gang med en offensiv imod Taliban og al-Qaeda-grupper.
Brigadegeneral Mohammad Ihsan siger søndag til journalister, at der har været mellem 600 og 800 udenlandske militante i området ved byen Kanigurram, men at deres modstand er brudt af de tunge angreb.
- De er på flugt, siger brigadegeneralen.
Han tilføjer, at de udenlandske militante overvejende er usbeker, tjetjenere og arabere.
Ihsan siger, at gruppen af militante muligvis foretager et strategisk tilbagetog, men at militæret er forberedt på ethvert angreb, som gruppen måtte foretage.
De pakistanske styrker indledte offensiven i regionen den 17. oktober for at rense det for militante oprørere.
Regionen er en del af et mere eller mindre lovløst bælte nær grænsen til Afghanistan.
Amerikanske embedsmænd mener, at al-Qaeda og terrorbevægelsens allierede planlægger angreb på Vesten i netop Syd Waziristan.
Omkring 30.000 soldater deltager i aktionen imod anslået 10.000 til 12.000 militante.
Oplysningerne fra slagmarken er få og svære at kontrollere. Hæren kommer med de fleste informationer fra regionen, men informationerne kan ikke verificeres.
Kommunikationslinjerne er nede, og journalister har kun adgang, hvis de eskorteres af militæret.
En pakistansk embedsmand siger, at omkring 250.000 mennesker er flygtet fra kampene.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned