Uger med toldkaos

Offentliggjort Sidst opdateret

* Den 2. april præsenterede Trump sin told for alverdens lande. Han kaldte dagen for USA's Befrielsesdag. Varer fra EU skulle eksempelvis pålægges en told på 20 procent.

* Tolden trådte i kraft 9. april. Men onsdag aften dansk tid meddelte Trump, at han med øjeblikkelig virkning ville indføre en toldpause på 90 dage.

* Det indebar, at varer fra udlandet i perioden ville blive pålagt en basistold på ti procent i stedet for de i mange tilfælde langt højere toldsatser, som Trump i første omgang indførte.

* Pausen indføres, fordi mange lande har rakt ud til den amerikanske regering og bedt om en genforhandling.

* Mens Donald Trump onsdag lempede på tolden til de fleste lande i 90 dage, lagde han yderligere told på kinesiske varer.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.